TERENCE BLANCHARD

O artyście

Terence Blanchard to światowej sławy trębacz i kompozytor, wybitny jazzman najwyższego formatu. Kompozytor muzyki filmowej do ponad czterdziestu filmów, a wykonawca muzyki w ponad pięćdziesięciu. To kompozytor, który często i z fenomenalnym efektem współpracuje ze Spikiem Lee. Z tej współpracy szerzej znane widzom są takie tytuły, jak Jungle Fever, Clockers, Summer of Sam, When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts, 25th Hour, Malcolm X, Plan doskonały, Chi-Raq czy ostatni Blackkklansman.

Pięciokrotny zdobywca Grammy, wielokrotnie nominowany do Grammy, Emmy Award, Złotych Globów i innych, w tym zwycięzca Central Ohio Film Critics Association (COFCA) – nagroda za muzykę do filmu 25th Hour.

Od dziecka pobierał nauki z zakresu muzyki klasycznej – zaczynając od śpiewu w chórach przez naukę gry na fortepianie i trąbce, aż po lekcje kompozycji w New Orleans Center of Creative Arts u słynnego Ellisa Marsalisa.

Karierę artystyczną rozpoczął w 1980 od gry w bandzie Lionela Hamptona, z którym był związany do roku 1982. Następnie do 1986 był członkiem Art Blakey’s Jazz Messengers, w którym był dyrektorem muzycznym do roku 1986.

Bardzo szybko, bo już w roku 1990 rozpoczął karierę solową – był to moment, w którym Blanchard założył Terence Blanchard Quintet. Zapraszając do zespołu świetnych młodych muzyków, zapoczątkował solowe kariery np. Lionel’a Loueke, Aaron’a Parksa, Kendrick’a Scotta, Fabian’a Almazana czy Charles’a Altura.

Wydał kilka nagrodzonych albumów dla Columbia, Sony Classical i Blue Note Records, w tym: In My Solitude: The Billie Holiday Songbook (1994), Romantic Defiance (1995), The Heart Speaks (1996), Wandering Moon (2000), Let’s Get Lost (2001) and Flow (2005), wyprodukowany przez Herbiego Hancocka. Album ten zdobył dwie nominacje do Grammy. Z kolei album Let’s Get Lost to aranżacje klasycznych utworów Jimmy’ego McHugh, a obok kwintetu Terence’a Blancharda wystąpiły na nim takie wielkie wokalistki jak: Diana Krall, Jane Monheit, Dianne Reeves czy Cassandra Wilson.

Terence Blanchard to artysta bardzo wszechstronny, którego działalność nie ogranicza się tylko do bycia trębaczem czy kompozytorem muzyki filmowej. Występuje również z orkiestrą, a od 2000 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego na  Thelonious Monk Institute of Jazz, będąc jednocześnie wykładowcą i mentorem dla utalentowanego młodego pokolenia.

Jest również autorem muzyki do Broadway’owskiej sztuki The Motherfucker With the Hat czy głośnej A Streetcar Named Desire (Tramwaj zwany pożądaniem).

Ponadto jest twórcą muzyki do filmu Red Tails słynnego George’a Lucasa oraz kompozytorem muzyki do opery Champion dla Opera Theatre of Saint Louis, za którą został wielokrotnie nagradzany. Artysta został nagrodzony tytułem 2018 USA Fellow.

Terence Blanchard od początku swojej kariery odważnie wypowiadał się w ważnych kwestiach społecznych. Zarówno przez swoją muzykę jak i w udzielanych przez siebie wywiadach czy swoich przemowach. Jest przykładem spójnej i nieustającej artystycznej siły, co potwierdzają jego wszystkie dokonania muzyczne. Począwszy od muzyki do filmów Spike’a Lee: od dokumentu 4 Little Girls do epickiego Malcolm X, poprzez swoje kompozycje do albumu A Tale of God’s Will (A Requiem for Katrina), kończąc na najnowszym zespole E-Collective, który przez swój artystyczny język zajmuje mocne stanowisko wobec bolesnych amerykańskich tragedii – zarówno przeszłych jak i bieżących.

Najnowszy album Live to protest i próba ukazania światu zdumiewającej cyklicznej epidemii przemocy z użyciem broni palnej w Stanach Zjednoczonych. Pełne mocy utwory nagrane podczas koncertów odzwierciedlają zarówno narastającą frustrację świadomej ludności jak i stanowią balsam kojący emocje wynikające z obserwacji i bycia świadkiem tragicznych wydarzeń ostatnich lat. Tytuł Live ma też właśnie dlatego dwojakie znaczenie. Live to pełna pasji i zaangażowania kontynuacja wypowiedzi E-Collective poprzez poprzedni, nominowany do Grammy w 2015 roku album studyjny Breathless.