JAMES CARTER

O artyście

James Carter jest jednym z największych i najbardziej podziwianych saksofonistów swojego pokolenia, zdobywającym uznanie za jego rolę w napędzaniu jazzu pełną parą w przyszłość przez ostatnie dwadzieścia pięć lat. Jego muzyka jest napędzana głębokim szacunkiem i wręcz intymną znajomością tradycji jazzowej.

Urodzony w Detroit, w stanie Michigan, w 1969 roku, James Carter zaczął grać na saksofonie w wieku 11 lat. Pierwszy nagranie odbył się w 1986 roku z detroickim zespołem studentów, a do 1991 roku nagrał z legendarnym trębaczem Lesterem Bowie na albumie The Organizer i przyczynił się do zbierania The Tough Young Tenors.

Opanowanie rodzinę instrumentów dętych drewnianych, od  saksofonu sopranino poprzez kontrabasowy,  kontrabasu i klarnet basowy, James Carter zafascynował świat jazzu po przybyciu do Nowego Jorku w 1988 roku, aby zagrać pod patronatem Lestera Bowie.

Jego debiut nagranie, JC on The Set, wydane w Japonii, gdy Carter miał zaledwie 23 lat, zwiastowało nadejście ważnej i potężnej nowej muzycznej siły na scenie jazzowej.