FABIAN ALMAZAN

O artyście

Nominowany w 2016 roku do nagrody Grammy za pracę nad albumem „Breathless” Terence’a Blancharda, pianista i kompozytor Fabian Almazan odnalazł swoje muzyczne korzenie już jako dziecko w swojej ojczystej Hawanie, gdzie po raz pierwszy zaangażował się w tradycyjny fortepian klasyczny.

W wieku 9 lat wraz z rodziną przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczył się gry na fortepianie w New World School of the Arts High School w Miami, Floryda, a następnie w Manhattan School of Music w Nowym Jorku, gdzie otrzymał tytuł magistra. Jego twórczość jest płynną fuzją kultur, stylów muzycznych i inspiracji, których czerpie podczas swoich rozlicznych podróży.

Opisując Fabiana słowami Ternce’a Blancharda: „To ktoś, kto bierze wszystkie swoje doświadczenia z całego świata i różnych form muzyki i wykorzystuje je, aby stworzyć coś wyjątkowego.”

W 2011 wydał swój debiutancki album „Personalities”, a w 2014 album „Rhizome” wydany w prestiżowej wytwórni Blue Note.

W 2014 Almazan został ogłoszony przez Downbeat Magazine – Rising Piano Star.  Otrzymał m.in. nagrodę  Cintas Foundation 2010/11 Brandon Fradd Award w komponowanie muzyki, przyznawaną kubańskim artystom, którzy odgrywają znaczącą rolę w rozwoju kubańskiego dziedzictwa kulturowego.